×
Rodzaje win czerwonych

Rodzaje win czerwonych - informacje ogólne

Wina czerwone należą do najchętniej wybieranych i nic w tym dziwnego, gdyż wyróżnić wśród nich można wiele zaskakujących smaków. Zapraszamy do poniższego wpisu, z którego dowiesz się jakie rodzaje czerwonego wina wyróżniamy, jak je oceniać i na co właściwie zwrócić uwagę podczas wyboru propozycji dla siebie.

Rodzaje czerwonego wina - podstawowy podział

Podstawowy podział win obejmuje kilka kwestii. Należą do nich nie tylko ich kolor, stopień zawartości cukru, intensywność, ale również metoda, czy region produkcji. Jeśli chodzi o rodzaje win czerwonych, wskazuje się kilka charakterystycznych szczepów, z których każdy cechuje się indywidualnym smakiem, wyjątkowym aromatem, a nawet różnorodnym odcieniem. W obrębie wina wskazać można te powstałe z jednego owocu (np. wiśni), wina z owoców suszonych, a także wina wieloowocowe zwane też mieszanymi. Najczęściej wybierane wina wytrawne czerwone i ich rodzaje nie są jedyne, bo towarzyszą im również te półwytrawne, słodkie i półsłodkie.

Wyróżnia się rodzaje czerwonego wina powstałe z takich odmian winorośli, jak:

Merlot - szczep uprawiany z winogron już od XVIII wieku, bardzo popularny na całym świecie;

Cabernet Sauvignon - szczep uznawany za najsłynniejszą odmianę winorośli na czerwone wino.

Syrah - wywodzący się z Francji szczep, który jest zaliczany do odmian szlachetnych. Wyróżnia go aromat porzeczki;

Pinot Noir - czyli kolejna czerwona odmiana, której nazwa pochodzi od układających się na kształt szyszek gron;

Malbec - szczep pochodzący z Francji, uwielbiany w Argentynie. Dzięki charakterystycznym gronom wyróżnia się sporą gęstością i ciemnym odcieniem;

Garnache - odmiana winogron uznawana za jedną z największych na świecie. Daje niezbyt intensywny odcień i zawiera niewiele garbników, przy czym może być uprawiana w niekorzystnych warunkach;

Zinfandel - szczep o ciemnej, wręcz czarnej skórce.

Szczepy czerwonych win różnią się od siebie pod wieloma kwestiami, choćby sposobem uprawy, a wpływ na ostateczny smak powstałych z nich trunków mają z jednej strony same odmiany, z drugiej zaś lokalne zwyczaje, czy warunki atmosferyczne i geolokalizacyjne, dzięki czemu wśród dostępnych win istnieje tak duża różnorodność.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje win czerwonych?

Zastanawiasz się, wino czerwone - które rodzaje są najpopularniejsze? W zasadzie większość jest ściśle związana ze wspomnianymi uprzednio szczepami. Na wyróżnienie zasługuje Merlot reprezentowane przez takie propozycje jak Château Bonfort Montagne Saint-Emilion AOC, które zachwyca głębokim kolorem i nietuzinkowym aromatem owoców leśnych przenikających się z akcentami fiołków i wanilii.

Nie mniej popularne jest wino czerwone wytrawne i rodzaje pochodzące od Cabernet Sauvignon, które aktualnie są produkowane nie tylko we Francji, ale również we Włoszech, Wielkiej Brytanii, a nawet w Kalifornii, choć niezłomnie najlepszą sławą cieszą się propozycje rodem z Bordeaux.

Jakie są główne cechy charakterystyczne dla różnych odmian win czerwonych?

Wśród głównych cech win wyróżnia się nie tylko smak i aromat, ale również ciało, czy kwasowość, które są oceniane w opracowanej przez sommelierów skali. Podobnie jest w przypadku taniny, czyli związku chemicznego uwalniające się w procesie produkcji wina - może być niski, średni, a nawet wysoki.

Wśród cech wina wyróżnia się także potencjał do starzenia, który może osiągać nawet wiele dziesiątek lat. Warto pamiętać, że każda odmiana ma swoje indywidualne cechy, które są składową sposobu i miejsca uprawy, dlatego to, które z nich to najlepsze czerwone wino, jest kwestią indywidualną.

Czy istnieją wina czerwone przeznaczone do długiego przechowywania i dojrzewania?

Na pytanie, czy istnieją rodzaje czerwonego wina, przeznaczone do długiego przechowywania jest jedna odpowiedź: owszem! Co więcej, można pokusić się o stwierdzenie, że z czasem zaczynają one smakować jeszcze lepiej. Grunt to zapewnić im odpowiednie warunki: stałą temperaturę, ochronę przed światłem, brak drgań, czy adekwatną wilgotność. Jako dobre wina czerwone, które dojrzewają, wskazać można:

Bordeaux - pochodzące z Francji wino o wysokiej kwasowości i sporej zawartości tanin, dzięki czemu może dojrzewać nawet do 30 lat;

Barolo i Barbaresco - kwasowe wino włoskie, które może dojrzewać 20 lat;

Châteauneuf-du-Pape - kolejna długo dojrzewająca propozycja z Francji, która wyróżnia się smakową złożonością;

Amarone della Valpolicella - produkowane z podsuszanych winogron.

Nie są to jedyne szczepy czerwonych win, ale łączy je jedno: wysoka zawartość tanin, która umożliwia wieloletnie przechowywanie.

Jakie są kryteria oceny jakości wina czerwonego?

Prawdziwi smakosze wiedzą, jakie cechy powinno mieć najlepsze czerwone wino. Ocenie poddawany jest bowiem nie tylko smak, ale choćby wygląd - kolor, czy przejrzystość. To, co wyróżnia dobre wina czerwone to także aromat - jego intensywność, a także złożoność i czystość. Niedopuszczalne jest, aby wyczuwalny był zapach siarki, czy korka.

Jednak najważniejsze jest oczywiście ogólne wrażenie podczas spożycia - to, czy wszystko harmonijnie współgra, a nawet to, czy po przełknięciu smak pozostaje w ustach, co jest ogromnie pożądane. Rodzaje win czerwonych, które spełniają te kryteria, można uznać za trunki naprawdę dobrej jakości.

Related products

Wino Tombacco Azzurra Rosso Puglia IGT 750 ml
Ostatnie sztuki w magazynie