Jak zrobić miód pitny? 

Wielu z nas postrzega robienie własnego miodu pitnego jako żmudny i bardzo trudny proces, dlatego wybieramy wygodniejszą drogę i po prostu kupujemy gotowy produkt. Jednakże musimy zdać sobie sprawę z tego, że dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu naszych czynności jak i zakupie potrzebnych naczyń, jego produkcja nie jest niemożliwa. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach oraz faktach jego wytwarzania. 

NIEZBĘDNY SPRZĘT 

Na samym początku produkcji decydujemy jaka będzie nam potrzebna ilość miodu i wody, a co za tym idzie wybieramy rozmiar kotła – niezbędnego do przygotowania brzeczki (roztworu miodu z wodą). Dodatkowo należy zaopatrzyć się w szklany balon oraz rurkę fermentacyjną, niezbędne podczas fermentacji i dojrzewania. Oprócz wymienionych sprzętów, warto przygotować gumowy wężyk do ściągania płynów, butelkę, w której przyrządzimy matkę drożdżową oraz butelki, które napełnimy gotowym trunkiem. Ważne jest, aby przed produkcją pamiętać o dokładnym wymyciu i wyparzeniu wszystkich sprzętów. 

Brak sprzętu lub czasu? W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroką ofertę miodów pitnych: półtoraków, dwójniaków, trójniaków oraz czwórniaków! Zamów teraz, a zamówienie otrzymasz nawet jutro! Bezpłatna wysyłka od 300 złotych!

ETAP I – DROŻDŻE 

Do tego zagadnienia można podejść dwojako- przygotować matkę drożdżową albo zastosować drożdże aktywne (opcja prostsza). Przygotowanie matki drożdżowej Do sporządzenia matki drożdżowej potrzebne nam będą drożdże szlachetne, żyjące około roku. Opakowanie wsypujemy do butelki, w której znajduje się 1/4 litra przegotowanej wody. Zatykamy ją watą i odstawiamy na dobę w ciepłym i ciemnym miejscu. Możemy przyspieszyć proces dodając łyżeczkę cukru, a także szczyptę pożywki dla drożdży i starannie wymieszać. Odlewamy część przygotowanej brzeczki, około 1/3 litra i łączymy z pracującymi drożdżami. W momencie pojawienia się białej piany na ściankach butelki (już po kilku godzinach), wiemy, że matka drożdżowa jest już gotowa. Zastosowanie drożdży aktywnych: Drożdże aktywne są dużo łatwiejszym rozwiązaniem. Należy przygotować 0,5 litra wody o temperaturze 35-37 st. C,wsypać 10 g drożdży aktywnych i dokładnie wymieszać. Zostawiamy je na 15 min i gotowe. 

ETAP II – SPORZĄDZENIE BRZECZKI 

Kolejny krok to przygotowanie brzeczki. W kotle mieszamy odpowiednią ilość miodu i przegotowanej wody (od proporcji zależy czy będzie to półtorak, dwójniak, trójniak bądź czwórniak) do całkowitego wymieszania. Ważne jest, aby woda nie miała więcej niż 40 st. C, jeśli przekroczy, miód straci swoje właściwości (jeśli woda jest ciepła, łatwiej jest połączyć ją z miodem). Po ostygnięciu brzeczki, dodajemy przygotowaną matkę drożdżową, bądź roztwór z drożdżami aktywnymi, kwasek cytrynowy oraz pożywkę dla drożdży. 

ETAP III - FERMENTACJA 

Następny etap to fermentacja brzeczki. Do szklanego balonu wlewamy zawartość kotła, dodając matkę drożdżową i szczelnie zamykamy korkiem z przymocowaną rurką fermentacyjną. Rurkę zalewamy wodą, którą później cały czas uważnie uzupełniamy do połowy banieczek. Najlepszym miejscem przechowywania balonu to pomieszczenie o temperaturze 20-25 st. C. Nie zapomnijmy również o wiklinowym koszu. Po kilkunastu godzinach będzie można dostrzec pianę, świadczącą o rozpoczęciu fermentacji burzliwej. Trwa ona od 5 do 10 dni. Potem następuje fermentacja cicha i trwa do 6 tygodni, podczas którego wytrąca się osad. Należy go jak najszybciej usunąć, gdyż może to wpłynąć na smak trunku. Robimy to ostrożnie przelewając miód do naczynia, uważając by nie zmącić osadu. 

ETAP IV - DOJRZEWANIE 

W momencie usunięcia osadu z dna balonu, przelewamy wcześniej odlany miód pitny i odstawiamy go do ciemnego pomieszczenia o temperaturze 10-15 st. C. Są to najbardziej optymalne warunki w trakcie dojrzewania trunku. Podczas tego etapu cały czas będzie wytracać się osad, dlatego często należy zlewać miód i oczyszczać balon. Nie zapominając o odpowiednim zamknięciu. Dzięki tym zabiegom miód pitny uzyska odpowiedni smak, klarowność. Proces ten, nazywany lewarowaniem i przyczynia się do szybszego dojrzewania miodu. 

ETAP V – ROZLEWANIE I PRZECHOWANIE TRUNKU 

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy miód nadaje się do rozlania. Najlepiej jest odlać nieco trunku, butelkę dokładnie zamknąć i postawić w cieplejszym miejscu. Jeśli trunek nie zmętnieje, to możemy być pewni, ze proces fermentacji dobiegł końca i nadszedł czas rozlania go do butelek. Oczywiście wcześniej wymytych i wyparzonych. Przechowywać je należy w chłodnym i ciemnym miejscu.