×

Jak pić rum? - podstawowe zasady

Zastanawiasz się, jak pić rum, aby wyciągnąć z niego maksimum smaku? Optymalnie, gdy jest on utrzymywany w temperaturze pokojowej - nie ma potrzeby chłodzenia go, chyba że wskutek dodania kostek lodu.

Wyróżnia się kilka wersji rumu: angielski, francuski, a także hiszpański. Pierwszy z nich należy do najbardziej tradycyjnych, przez co też bywa stosunkowo mocny.  Powstaje z melasy, a jego charakterystyczną cechą jest wykorzystywanie do produkcji elementów miedzianych, które wpływają na jego smak.

Kolejną odmianą jest rum francuski - przygotowywany z trzciny cukrowej połączonej z naturalnym sokiem, dzięki czemu wyróżnia się owocową lekkością. Ostatnią grupę stanowi rum hiszpański, który jest najlżejszy ze wszystkich gatunków. To, co go odznacza to z jednej strony wyczuwalna słodycz,  z drugiej wyjątkowa nuta korzenna. Dodatkowo jeśli chodzi o proces destylacji, powstaje zdecydowanie najszybciej ze wszystkich innych odmian.   

Pozostaje jeszcze kwestia przydatności do spożycia. Ze względu na sporą ilość alkoholu otwartą butelkę rumu można przechowywać nawet kilka miesięcy przez które nie straci swoich właściwości. Nie trzeba więc obawiać się, że się zepsuje - nie zaleca się jednak przechowywania rumu w nadmiernie nasłonecznionym, zbyt ciepłym miejscu. Klasyczny rum - ile ma procent? Zazwyczaj nie mniej niż 37,5%, co klasyfikuje go jako alkohol mocny, choć na rynku spotkać można i takie, które mają blisko 80%.

Jak smakuje rum? - najpopularniejsze rodzaje

Niełatwo odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jak smakuje rum. To specyficzny, nietuzinkowy alkohol, który w zależności od odmiany reprezentuję całkiem inne połączenia smakowe.

Poza tym, że rum wyróżnia się smakiem, różni się również wyglądem - poszczególne odmiany mają zdecydowanie odmienne barwy - od białych przez złociste, brunatne, na burgundowych, czy czarnych kończąc. Specjaliści wyróżniają też rum ciemny, który ma nie tylko efektowny odcień, ale przy okazji mocny, intensywny, wynikający z wieloletniego leżakowania szlachetny smak. 

Jak się pije rum? - metody i sposoby

Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie jak sie pije rum, powstaje kilka całkiem trafnych wniosków. Przede wszystkim bez względu na wybrany rum, czy formę podania należy się nim delektować. Ze względu na sporą ilość odmian rumu istnieje też wiele sposobów jego spożywania, uwarunkowanych choćby lokalizacją danego gatunku, czy procesem przygotowania i destylacji, który w zależności od odmiany prezentuje się zgoła inaczej.

Wśród podstawowych metod spożywania rumu spotkać można spotkać tą, która nakazuje wzbogacanie rumu jasnego o dodatki. Picie tej wersji solo jest istnym faux-pas. Nie zaleca się też spożywania ciemnego rumu schłodzonego, ani dodawania do niego kostek lodu, gdyż traci on przez to swój aromat.

Jeśli chodzi o to, jak podawać rum, można wyróżnić co najmniej trzy sposoby:

bez żadnych dodatków lub z niewielką ilością wody;

pod postacią drinków tj. z dodatkiem w postaci jednego, dowolnego składnika, np. z colą;

zestawiony z likierem i sokiem, czyli jako koktajl.

Każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak opcji jest tak wiele, że bez najmniejszych wątpliwości można znaleźć idealne połączenie dla siebie.

Jaki rum do drinków? - przepisy

Jeśli nie wiesz, jaki rum do drinków będzie najlepszym wyborem, śpieszymy z podpowiedzią. Potrzebujesz rumu, który rozpala zmysły? Rum ciemny z pewnością zachwyci Cię nie tylko pod względem smakowym, ale i wizualnym. Z jego udziałem przygotujesz kultowy Old fashioned, do którego wykonania potrzebujesz rum np. Havana Club 7, szklankę, a także syrop cukrowy, syrop barmański Bitter, skórkę pomarańczy i kostki lodu. Przygotowanie krok po kroku:

do szklanki wlej Bitter, dodaj cukier i rum - wymieszaj;

dodaj lód;

przejdź do dekoracji i degustacji przygotowanego koktajlu.

Wśród najbardziej popularnych połączeń należy wyróżnić rum z colą. Jaki rum do coli będzie pasować najlepiej? Na przykład biały, który jest delikatny, dzięki czemu nie przytłoczy całości. Przepis jest prosty:

weź wysoką szklankę;

uzupełnij szklankę lodem;

wlej biały rum np. Bacardi Carta Blanca;

resztę uzupełnij Colą;

wymieszaj.

I gotowe - napój jest gotowy do spożycia.

Jednak oprócz drinków rum genialnie sprawdzi się także do naponczowania ciasta. Jaki rum do ciasta wybrać? Dobrym rozwiązaniem będzie ten ciemny, a to za sprawą swojego intensywnego zapachu. Tego typu dodatek nie tylko wspaniale podbije smak wypieków, ale przy okazji sprawi, że masa ciasta będzie mieć zdecydowanie lepszą konsystencję.

Z kolei rum biały ze względu na swój lekki, dość słodki smaku sprawdzi się świetnie jako podstawa Mojito, czy Pina Colady. Jak przygotować ostatni ze wspomnianych koktajli?

Przygotuj wysokie szklanki, rum Malibu (100 ml) i mleko kokosowe (50 ml);

Zmieszaj dokładnie w blenderze;

Uzupełnij o sok ananasowy (200 ml);

Ponownie wymieszaj;

Dodaj lód i dekorację w postaci plastra ananasa.

Choć Pina Colada nie należy do skomplikowanych kombinacji, to połączenie smakowe od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a słodki, a jednocześnie pełen wyrazu smak doceniają smakosze na całym świecie i nic w tym dziwnego.

Co więcej, rum oprócz drinków i koktajli może być genialnym elementem o działaniu rozgrzewającym na zimowe wieczory, jeśli tylko zostanie podany z herbatą. Jak pić rum z herbatą? To nic skomplikowanego!

Zaparz ulubioną czarną herbatę;

Do gorącej herbaty wlej około 50 ml rumu;

Dodaj wyciśnięty sok z cytryny, szczyptę cynamonu i nieco ulubionego miodu. Dla ozdoby możesz sięgnąć też po dodatki takie jakie rodzynki.

Wymieszaj i voila! Twoja zimową herbata o właściwościach rozgrzewających jest już gotowa. To wspaniała alternatywa dla grzańca - nieprawdaż? 

A Ty, jaką wersję rumu lubisz najbardziej? Koniecznie daj nam znać!

Related products

Coppa Cocktails Rum & Ginger 700 ml
Obecnie brak na stanie